Striekaná izolácia domu
Zateplenie domu je samozrejmosťou v prípade stavby nových a rekonštrukcii starších domov. Výber izolačného materiálu je veľmi dôležitý. Úspora tepla, ktorú môžete v zimných mesiacoch striekanou izoláciou dosiahnuť, sa pohybuje na úrovni 30-70%, čo sa premietne na nižších nákladoch na vykurovanie. V lete zase oceníte príjemnejšiu (nižšiu) teplotu hlavne počas horúčav, ktoré sú v posledných rokoch čoraz častejšie.
Na zateplenie domu má vplyv lokalita kde je dom postavený, druh použitých okien a orientácia na svetové strany. Pri zatepľovaní domu je potrebné myslieť na to, či máte zaizolované aj základy, podlahu, strop, podkrovie a strechu. Tie môžu mať značný vplyv na tepelné úspory alebo straty, takže ani ich izoláciu netreba podceniť.
Striekaná izolácia základov
Výhody
- Výborne sa prispôsobí aj nerovným konštrukciam
- Tvrdá pena má aj hydroizolačné vlastnosti
- Spojenie zateplenia a hydroizolácie do jedného kroku
Základová doska („platňa“) je prvá vec, ktorú na stavbe naozaj vidieť a každý sa teší, že už sa mu rysuje pôdorys budúceho domova. Zateplenie základov predstavuje základ aj pre ďalšie zateplenia domu, pričom každé jedno s tým druhým súvisí a spoločne zabezpečujú klímu, ktorá nám vyhovuje ako v lete, tak aj v zime a šetrí naše energie.
V minulosti sa až tak o zateplenie nedbalo, preto staršie domy mávajú nedostatočnú, prípadne žiadnu izoláciu základov, prípadne sokla, čo sa prejavuje premŕzaním konštrukcie, vlhkosťou v dome, vznikom plesní a z nich prameniacich zdravotných problémov.
Pri komplexnom zatepľovaní základovej dosky izolačná pena nahrádza polystyrén, teda je to aj výrazne tenšia vrstva, a kombinuje sa s hydroizolačnými systémami, t.j. pulyureou a silikónom. Na takto zateplenú dosku sa potom nanáša betón, ktorý povrch vyrovná úplne dohladka, a nakoniec podlaha.
V prípade, že potrebujete zaizolovať priemyselné haly, podzemné priestory (garáže, parkoviská), na záver sa ešte nanášajú alifatické laky, ktoré vytvoria finálnu povrchovú úpravu s výbornou mechanickou odolnosťou. Takýto povrch je možné vyhotoviť aj v rôznych farebných prevedeniach, príp. sa dá vytvoriť ako protišmykový alebo dekoratívny (terasy, detské ihriská, chodníky, lezecké steny, atď.) Možnosti sú teda takmer neobmedzené.
Striekaná izolácia strechy a podkrovia
Či už ste majiteľmi domu so šikmou alebo s rovnou strechou, o zateplení by ste mali reálne uvažovať. Keď si uvedomíte, koľko tepla nám strechou v zime uniká a naopak, koľko tepla ňou zase v horúčavách prechádza, je potrebné hľadať riešenia, ktoré vytvoria v dome príjemnú klímu.
Možno si poviete, proti zime treba utepliť najmä podlahy. Áno, je pravda, že zima sa nemilosrdne vkráda do našich domovov zospodu, od zeme, od pivníc či garáží, ale keď si predstavíme, že strechou zase uniká teplo, ktoré si krvopotne vnútri vytvárame, zatepliť strechu bude riešiť aj tento problém.
V minulosti sa najčastejšie používala izolácia medzi krokvami, avšak časom sa zistilo, že má najmenšie tepelnoizolačné vlastnosti z dôvodu tepelných mostov v mieste krokiev. Drevo ako také má nižšiu tepelnoizolačnú schopnosť ako použitá izolácia. Toto sa rieši fóliovou parozábranou na vnútornej strane. Na nosnú konštrukciu krovu vplývajú rozdielne vonkajšie a vnútorné teploty vzduchu, striedanie dňa a noci. S kondenzáciou vodných pár sa zvyšuje riziko vzniku plesní. Aj preto sa tento spôsob už využíva minimálne.
Nedostatky uloženia izolácie je možné eliminovať aj doplnkovou tepelnou izoláciou pod krokvami. Je nevyhnutné použiť zo strany interiéru parozábranu, t.j. hydroizolačnú fóliu. Potom sa montujú nosné profily a sadrokartón. Ako prvá sa oplášťuje stropná časť podkrovia. Nevýhodou je, že toto riešenie zmenšuje interiér.
Striekaná izolácia stropu a podlahy
Riešite večne studené nohy, prípadne vám vadí, že viete o každom jednom kroku detí v izbách nad vami? Oba problémy vyrieši vhodne zvolená tepelná izolácia podlahy.
Výhodou je, že sa nanáša v oveľa menších vrstvách ako ostatné izolačné materiály a s pribúdajúcimi rokmi navyše nestráca izolačné schopnosti. Používa sa v miestach, kde môže byť skrytá a príliš nezaťažovaná, napríklad pod sadrokartón alebo OSB dosky. Nechutí škodcom. Výsledkom je teda hygienicky čistá, efektívna, doživotná izolácia stropov a podláh.
Čo je striekaná izolácia
Striekaná izolácia je dvojzložková polyuretánová (PUR) pena s dlhodobo najlepšími izolačnými vlastnosťami na trhu. Výborne izoluje tepelne a veľmi dobre zvukovo, je zdravotne nezávadná a paropriepustná („dýcha“), vďaka čomu je ideálnou voľbou pri stavbe nových a rekonštrukcii starších domov a bytov.
Pri jej aplikácií nevzniká prakticky žiadny odpad, priľne aj na nerovný povrch, prispôsobí sa akýmkoľvek tvarom konštrukcie a vyplní všetky ťažko prístupné priestory. Účinne bráni tepelným mostom a prefukovaniu a je odolná proti plesniam a hlodavcom.
Tepelná izolácia
- Úspora tepla 30-70 %
- Návratnosť investície od 5 rokov
Zvuková izolácia
- Rýchla a jednoduchá aplikácia
- Ideálna do bytov a rodinných domov s deťmi
Mäkká pena
- Má otvorenú bunkovú štruktúru
- Veľmi dobré zvukovoizolačné vlastnosti
- Je paropriepustná („dýcha“)
- Zvukové izolácia stropov, drevených trámov, akustických priečok
Tvrdá pena
- Má uzavretú bunkovú štruktúru
- Výborné tepelnoizolačné vlastnosti
- Výborné hydroizolačné vlastnosti
- Rovné a šikmé strechy, steny, sendvičové obvodové konštrukcie
Vďaka všetkým týmto vlastnostiam môžeme smelo tvrdiť, že sa jedná o technológiu budúcnosti, ktorá rokmi nestráca kvalitu a vydrží s nami celý život. Je preto ideálnou voľbou pre všetkých, ktorí chcú investovať do budúcnosti. S výberom správneho druhu a hrúbky peny vám radi poradíme.